KÜTÜPHANE

Sıkça Sorulan Sorular

CEVAP: Üniversitemiz öğrencileri ve personeli kütüphanenin doğal üyesidir. Kütüphane içinde kaynaklarımızdan serbestçe yararlanabilirsiniz. Yayınları ödünç almak için, İstinye Üniversitesi kimlik kartınızla üyeliğinizi aktive etmeniz yeterlidir.

CEVAP: Araştırma yaparken bir sorun yaşamanız halinde, kütüphane girişinde bulunan bankoya başvurabilir, uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Herhangi bir sorununuz için kutuphane@istinye.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

CEVAP: Akademik dergilere çoğunlukla elektronik olarak erişim sağlanabilmektedir. Kütüphanemiz bu elektronik dergilere ulaşılması için çeşitli araçlar sunmaktadır. Anasayfamızda bulunan çoklu arama alanında "Tüm Kaynaklarda Ara" seçeneğine yazacağınız anahtar kelimeler ile mevcut veritabanlarında arama yapabilir veya veritabanları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP: Buradaki linkten kütüphane kataloğunda tarama yapabilir veya anasayfamızda yer alan çoklu arama alanında "Katalog Tarama"ya anahtar kelimenizi yazabilirsiniz.

CEVAP: Kütüphanede bulunan basılı kaynaklarda tarama yapmak için buradan ilgili linki kullanabilirsiniz. Arama kriterinizi belirledikten sonra, eser adı, yazar adı, ISBN vs. ile kütüphane kataloğunu tarayabilirsiniz.

CEVAP: Üniversitemize mensup olan tüm kullanıcılar kütüphanemizden ödünç sistemiyle yararlanabilirler.

CEVAP: Üniversitemize mensup olanların ödünç sayıları mensubiyet durumuna göre farklılık göstermektedir. 


Akademik ve İdari Personel: 30 gün süre ile 10 kitap, 
Ön Lisans ve Lisans Öğrencileri: 15 gün süre ile 3 kitap, 
Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri: 30 gün süre ile 5 kitap ödünç alabilirler.

CEVAP: Kullanıcılar sadece kendi kimlik kartlarıyla işlem yapabilirler, bir başkası adına işlem yapılamaz.

CEVAP: Kitapların sırtlarına konu etiketleri yapıştırılmaktadır. Bu numaralar Library of Congress (LC) ve National Library of Medicine (NLM) sınıflama sistemine göre verilmektedir. Her numara bir konuyu karşılamaktadır.

CEVAP: Üniversite kimlik kartı yanında bulunmayan kişiler kütüphane materyallerini ödünç alamazlar.

CEVAP: Süreli yayınlar ödünç verilemez, sadece kütüphane içinde kullanılabilirler.

CEVAP: Ödünç almış olduğunuz kitap bir başkası tarafından ayırtılmamışsa 1 kez uzatabilirsiniz.

CEVAP: Üzerinde ayırtma yok ise kütüphane hesabınıza giriş yaparak iade tarihine 3 gün kalmış bir kaynağı uzatabilirsiniz.

Kütüphane hesabınıza erişmek için tıklayınız.

CEVAP: Kütüphane Hesabım linki üzerinden oturum açarak aramalar bölümünden istediğiniz kaynağı aratmalısınız. İstediğiniz kaynağın sağ alt kısmında ayırtma butonunu seçerek ayırtma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz ve ayırttığınız kaynak kütüphanemize geldiğinde e-postanıza bilgilendirme maili gelmektedir. Ayırtmış olduğunuz yayın, 3 (üç) gün ayırtma rafında bekletilir. 3 (üç) gün içinde ödünç alınmadığı takdirde kütüphane rafına kaldırılır.

CEVAP: Basılı ve elektronik (kitap, e-kitap ve süreli) yayınlardan, multimedya (DVD) ve sesli kitaplardan oluşmaktadır.

CEVAP: İstinye Üniversitesi Kütüphane Koleksiyonu, Kongre Kütüphanesi (LC) ve National Library of Medicine (NLM) sınıflama sistemine göre düzenlenmiştir.

CEVAP: Sözlük, atlas, ansiklopedi, almanaklar referans kaynaklardır. Ödünç verilemeyen yayınlardır ve kütüphane içerisinde kullanılır.

CEVAP: Kütüphane içinde bulunan eşyalar üniversitemizin danışma görevlilerine teslim edilir.

CEVAP: Her kitap için günlük 1 TL ceza uygulanmaktadır.

CEVAP: Gecikmiş materyallere uygulanan günlük cezalar, materyallerin zamanında iade edilmesini veya yenilenmesini güvence altına almayı hedefler. Böylece aynı kaynaktan daha fazla kullanıcının yararlanması sağlanır.

CEVAPHafta içi mesai saatleri içerisinde (08.00-17.30) kütüphaneden aldığınız borç fişi ile giriş katta bulunan(EspressoLab'ın bitişiğinde) Muhaberat biriminden Onur Zencir'e nakit  olarak ödeme yapabilirsiniz. Ödediğiniz gecikme bedelinin makbuzunu kütüphaneye getirmeniz gerekmektedir. Ödediğinize dair makbuzu getirmediğiniz taktirde gecikme bedeliniz kütüphane hesabınızdan silinmemektedir.

Ayrıca aşağıdaki hesap bilgilerine havale/EFT işlemi yaparak ceza tutarınızı ödeyebilirsiniz.

a​ Açıklama kısmına : Ad-Soyad, Öğrenci No ve "Kütüphane Gecikme Bedeli" yazılması gerekmektedir.

DENİZBANK A.Ş. AVRUPA KURUMSAL : 3390

Alıcı: İSÜ TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME İNOVASYON VE DANIŞMANLIK A. Ş. 

Hesap numarası: 14260910-351

IBAN: TR11 0013 4000 0142 6091 0000 02

aDekontunuzu kutuphane@istinye.edu.tr adresine göndermeyi unutmayınız. Göndermediğiniz taktirde gecikme bedeliniz kütüphane hesabınızdan silinmemektedir.

CEVAP: Kütüphanede kısmi zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler detaylı bir özgeçmiş (CV) örneği ile Öğrenci Merkezi’ne (ÖMER) başvuruda bulunabilir ve detaylı bilgi için kutuphane@istinye.edu.tr e-posta adresine başvurabilirler.

CEVAP: Kütüphane materyalinin kaybedilmesi veya hasara uğraması halinde kullanıcı bunu kütüphaneye bildirmekle sorumludur. Her kayıp ve hasarlı materyal kutuphane@istinye.edu.tr adresine bildirmelidirler. Kaybedilen kitap için yayının aynısı veya güncel baskısı kullanıcıdan talep edilir.

CEVAP: Elektronik dergi ve veritabanlarına kampüs dışından erişim için linkinden kurum e-postanızla kayıt olduktan sonra erişim sağlayabilirsiniz. Kampüs dışı erişim, veritabanı servisleri ve elektronik dergilere erişim ile ilgili sorunlarınızı kutuphane@istinye.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

CEVAP: Topkapı Merkez Kütüphanesi çalışma saatleri güncellendi.


Hafta içi: 24 saat
Cumartesi: 09.00 – 18.00
*Pazar günleri kütüphanemiz hizmet vermemektedir.Güney Kampüs Kütüphanesi çalışma saatleri ise şu şekildedir: 

Pazartesi – Cuma: 08.00 – 22.00
Cumartesi: 09.00 – 17.00 
*Pazar günleri kütüphanemiz hizmet vermemektedir.

CEVAP


Kütüphanelerimiz akademik tatillerde;


Pazartesi-Cuma: 08:00-17:30
Hafta sonları: Kapalı.


Kütüphanemiz resmi tatillerde kapalıdır.