KÜTÜPHANE

Açık Ders Kaynakları

Veri Tabanları
Veritabanı Adı İçerik Bilgi
Academic Earth (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Açık Ders Materyalleri, Sanat ve Tasarım, İşletme, Mühendislik, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Tıp ve Sağlık, Bilim ve Matematik
Oxford Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Chicago Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden ücretsiz çevrimiçi kolej kursları koleksiyonlarını içermektedir.
Anadolu Üniversitesi Dijital Ders Platformu (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin 1.046 ders kitabı, 12.289 ders sunusu, 2.987 video, 7.823 ünite özeti ve 6.614 sesli özet yer almaktadır.
Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Dil ve Tarih, Coğrafya, Diş Hekimliği, Eczacılık, Eğitim Bilimleri, Fen, Güzel Sanatlar, Hemşirelik, Hukuk, İlahiyat, İletişim, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Siyasal Bilgiler, Spor Bilimleri, Tıp, Uygulamalı Bilimler, Veterinerlik, Ziraat, Adalet, Konservatuvar, Biyoteknoloji, Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, Kök Hücre, Nükleer Bilimler, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi
ANKADEM Ankara Üniversitesi'nin Moodle üzerinden tüm dünyadaki öğretim elemanları, öğrenciler ve kendi-kendine öğrenenler için açık ve ücretsiz öğrenme kaynakları sunduğu Açık Ders Malzemeleri platformudur.
Atatürk Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım, Su Ürünleri, Sağlık Bilimleri
Öğrenci ve eğitimcileri formal eğitim yaşamları boyunca desteklemenin yanı sıra yaşam boyu öğrenmeyi amaçlayan bireylerin bu amaçlarına ulaşmalarını desteklemek amacıyla hazırlanmış ve herhangi bir ücret ya da şart olmaksızın dijital ortamlarda sunulan derslerdir.
Bilkent Courses on the Web (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Mühendislik, Tarih, Müzik, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Arkeoloji, Matematik, Yönetim, Hukuk, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Bilkent Üniversitesi eğitim programları ile ilgili yüksek lisans ve lisans öğrencileri için ders videolarını içermektedir.
 
Boğaziçi Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından farklı temalar altında oluşturulan seminer dizileri, psikolojiden bilgisayar mühendisliğine fizikten dilbilime varıncaya kadar birçok alandaki güncel gelişmeleri ve önemli tartışma konularını katılımcılarla paylaşıyor.
Carnegie Mellon University Open Learning Initiative (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Sanat ve Beşeri Bilimler, İşletme, Bilgisayar Bilimi ve Programlama, Veri Bilimi ve Nedensel Akıl Yürütme, Dil ve Konuşma, Yaşam Bilimleri, Matematik ve Mantık, Fizik Bilimleri ve Mühendislik, Sosyal Bilimler, Teknoloji ve Tasarım
Carnegie Mellon Üniversitesi'ndeki Açık Öğrenme Girişimi (OLI), öğrenci başarısını artırmak, öğrenme üretkenliğini artırmak ve erişim engellerini azaltmak için öğrenme biliminden ve gelişen teknolojilerden yararlanarak öğretme ve öğrenmeyi dönüştürmeye çalışır. 
Coursera (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
275+ önde gelen üniversite iş birliğinde hazırlanan 5.400'den fazla kurs ücretsiz erişime sunulmuştur.
Eastern Mediterranean University Open Courseware (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Mühendislik, Mimarlık, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Eğitim, İletişim, Sosyal ve Beşeri Bilimler
Doğu Akdeniz Üniversitesi akademik programlarına ait derslerle ilgili kaynaklara ücretsiz erişim imkanı sunmaktadır.
Hacettepe Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Dil, Psikoloji, Teknoloji, Eğitim, Matematik, İletişim, Mühendislik, Sağlık Bilimleri
Hacettepe Üniversitesi akademik programlarına ait derslerle ilgili kaynaklara ücretsiz erişim imkanı sunmaktadır.
İstanbul'un Dijital Seyir Terası

Açık Erişim

İstanbul'un en güzel noktalarında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi kameraları sayesinde dünyanın her yerinden İstanbul'u canlı izleyebilirsiniz. İstanbul fotoğraflarının yanı sıra Zaman Makinesi uygulaması ile tarihte İstanbul yolculuğu sunulmaktadır.

MIT OpenCourseWare (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
MIT Open Learning Library, MIT OpenCourseWare ve MITx kurslarından seçilen eğitim içeriğine ev sahipliği yapar ve dünyanın herhangi bir yerindeki herkes tarafından her zaman ücretsiz olarak kullanılabilir. 
ODTÜ-METU Bilgeiş (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: 3D Tasarım, Bilişimle Girişimci Kadın, Web Tasarım, 2D Tasarım, Web Tasarım Araçları, Programlama, Mobil Programlama, Dilleri Masaüstü Programlama Dilleri, Ofis Uygulamaları, Mikrodenetleyiciler, Bulut Teknolojileri, Verimlilik Araçları, Fotoğraf ve Video, Bilgi Güvenliği, Dijital PAZARLAMA, İletişim Becerileri, Sunum Becerileri Kişisel Gelişim, İş Geliştirme Sağlıklı ve Güvenli İşyeri, Servis Hizmetleri, Yeni Teknolojiler
İş verenleri bilgi iletişim teknolojilerini kullanarak kendilerini geliştirmeleri amacıyla kurulmuştur. Birçok sanayi odası ve üniversite ile paydaşlıkları bulunmaktadır.
Open Education Global (Açık Erişim)

Açık Erişim & Açık Eğitim

KONU BAŞLIĞI: Açık Erişim, Açık Eğitim
Uluslararası açık eğitimi destekleme, duyurma, yayma, ilerletme ve geliştirme kuruluşudur. Açık erişimle alakalı video içerikli kaynaklar, haftalar, konferanslar, bildiriler, ödüller, haber bülteni yer almaktadır. Açık eğitime ait sorulması ve öğrenilmesi gereken birçok sorunun cevabı bu kuruluşta yer almaktadır.
Open Yale Courses (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
Açık Yale Kursları , Yale Üniversitesi'ndeki  akademisyenler tarafından verilen çeşitli başlangıç ​​kurslarına ücretsiz ve açık erişim sağlar. Projenin amacı, öğrenmek isteyen herkes için eğitim materyallerini erişime sunmaktır.
OpenStax (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: İşletme, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Bilim ve Matematik
Rice Üniversitesinin parçası olan kuruluşturtur. Eğitmenler ve öğrenciler için farklı özellikte ders materyallerine ücretsiz erişim imkanı sunmaktadır.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Açık Ders Kaynakları (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: İktisadi ve İdari Bilimler, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Mimari, Sanat, Bilim, Eğitim, Mühendislik, Yabancı Diller, Sosyal Bilimler, Matematik, Afetlerde Psikolojik Destek
Akademisyenler, öğrenciler ve kendini geliştirmek isteyen herkese ücretsiz ve açık eğitim materyalleri. ODTÜ ADM, ders kredisi tamamlamanızı, akademik bir derece almanızı ya da öğretim üyelerine ulaşmanızı sağlamaz. Ama çeşitli derslerin eğitim materyallerine erişmenize olanak verir. Halihazırda 192 ders erişime açıktır.
The Open University OpenLearn (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Sağlık, Spor, Psikoloji, Eğitim ve Gelişim, Tarih, Sanat, Diller Para, İş, Doğa ve Çevre Bilim, Matematik ve Teknoloji, Toplum, Politika, Hukuk, Bilgi İşlem
Konu başlıkları altında 1000’den fazla ücretsiz kurs, etkileşim, video ve daha fazla içerik yer almaktadır.
TÜBA Açık Ders Malzemeleri Portalı (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Mühendislik Bilimleri, Sosyal Bilimler, Temel Bilimler
Açık Ders, tüm dünyadaki öğretim elemanları, öğrenciler ve kendi kendine öğrenenler için hazırlanmış ücretsiz ve açık eğitsel kaynaklara sahip olan derslerdir.
TÜBİTAK-ULAKBİM Açık Ders Platformu (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Açık Bilim, Metin ve Veri Madenciliği, Açık Atıf, Araştırma Verileri
“Herkese Açık Dersler” ve “Sertifikalı Dersler” Olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır.
Herkese açık dersler kategorisinde; araştırma verilerinin yönetimi eğitimi, açık erişim, açık bilim eğitim el kitabı, sorumlu araştırma ve yenilik, açık atıflar, açık akran değerlendirmesi – açık hakemlik, açık tekrarlanabilir araştırma, metin ve veri madenciliği dersleri yer almaktadır.
Sertifikalı dersler kategorisinde; araştırma verilerinin yönetimi, sorumlu araştırma ve yenilik, açık erişim, açık akran değerlendirmesi, açık atıflar, açık tekrarlanabilir araştırma, metin ve veri madenciliği konu başlıkları altında dersler yer almaktadır.
YÖK Dersleri Platformu (Açık Erişim)

Ders Materyalleri

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
Üniversiteler tarafından üretilen dijital ders içerikleri, Yükseköğretim Kurumları Dersleri üniversite öğrencilerinin erişimine sunulmaktadır.