KÜTÜPHANE

Abone Veri Tabanları

Kampüs dışı erişim için kılavuzdaki adımları takip edebilirsiniz.

Koleksiyon Adı İçerik Bilgi
Kampüs Dışı Erişim
American Academy of Pediatrics (AAP)

E-dergi

KONU BAŞLIĞI: Pediatri, Çocuk Yoğun Bakımı, Çocuk Endokrinolojisi, Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme, Çocuk Ürolojisi, Çocuk Onkolojisi, Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları, Çocuk Nefrolojisi, Çocuk Hematolojisi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi, Çocuk Nörolojisi, Çocuk Kardiyolojisi, Çocuk Cerrahisi 
American Academy of Pediatrics (AAP), 68 ülkeden 60.000 üyesi bulunan dünya çapında bir pediatri derneğidir ve pediatri alanında çok önemli 6 dergi yayımlamaktadır.
 • Pediatrics
 • Pediatrics in Review
 • NeoReviews
 • Hospital Pediatrics
 • AAP Grand Rounds
 • AAP News
Art And Architecture Archive

E-dergi

KONU BAŞLIKLARI: Sanat, Mimari, Güzel Sanatlar, Fotoğrafçılık, Stüdyo Sanatı, Dekoratif ve Görsel Sanatlar, Mimari, Sanat, Kültürel, Ekonomik ve Sosyal Tarih, Grafik, Endüstriyel ve İç Tasarım
Art & Architecture Archive, yirminci yüzyılın önde gelen sanat ve mimarlık dergilerinin çoğunun geriye yönelik olarak dijitalleştirilmiş dosyalarını içeren araştırma kaynağıdır. Dergiler, uygulamalı sanatlar, iç tasarım, endüstriyel tasarım ve peyzaj bahçeciliğine kadar birçok alt disiplini kapsamaktadır. Mimarlık Tarihi ve Sanat alanlarındaki öğrenim ve yaratıcı düşünceyi desteklemek amacıyla güzel sanatlardan uygulamalı sanatlara, iç mimarlıktan endüstriyel tasarıma, bahçe düzenlemeden restorasyona kadar birçok konu başlığında geniş bir koleksiyona sahiptir.
Bloomsbury Cultural History

E-kitap & Referans Kaynakları

KONU BAŞLIKLARI: Kültürel Tarihler: Antik Çağ, Orta Çağ, Rönesans, Aydınlanma, İmparatorluk Çağı, Modern Çağ
Bloomsbury Cultural History, kültürel tarih referans araştırmaları için hazırlanan dijital bir kaynaktır. Bu referans kaynağı, kültürel çalışmalardan sosyolojiye, tarih ve antropolojiye kadar birçok dersiçin içeriğe sahiptir. Sosyal ve kültürel tarih alanında 100'den fazla e-kitaba erişim sağlar ve çeşitli konuları, dönemleri ve kültürleri kapsar.
Susan Amussen, Christopher Breward, Geoff Eley, Karen Hagemann, Elizabeth Shove, Carolyn Strange, Frank Trentmann ve David Underdown gibi önde gelen bilim adamlarının koleksiyonlarını içeren kitaplar, anahtar kelime ile indekslenir.
Bloomsbury Drama Online

Oyun Metni & Video

Drama Online içeriğinde:

 • Destandan monoloğa; trajediden komediye; tarihselden çağdaşa ve son derece politik olandan son derece kişisel olana kadar keşfedilecek bilgiler,
 • Ses oyunları ile birleştirilmiş; özel olarak sunulan oyun metni içeriği ve akademik yayınları filme alınmış canlı performanslar ve film uyarlamaları,
 • 1.200’den fazla oyun yazarından 3.350'den fazla oyun metni, 400 ses oyunu, 365 saat video ve önde gelen tiyatro yayıncıları ve şirketlerinden 450 akademik kitap içeren ve multimedya tiyatro deneyimi,
 • Oyun araçları özelliğinde karakter ızgaraları, kelimeler ve konuşma grafikleri ve yakın çalışma veya performans için oyunlarla etkileşim kurmanın yeni yolları yer almaktadır.
Bloomsbury Food Library

E-kitap & Referans Kaynakları & Görsel

KONU BAŞLIKLARI: Gıda, Mutfak Sanatları, Kültürel Çalışmalar, Beşeri Coğrafya, Tarım
Gıda üzerine yürütülen çalışmaların yayınlandığı bu kaynak, son akademik araştırmaların dâhil olduğu kapsamlı referans çalışmalarını, birçok eğitim kaynağını ve temel kaynakları bir araya getirmektedir.   
Bloomsbury Medieval Studies

Referans Kaynakları

KONU BAŞLIĞI: Tematik İncelemeler, Bölgesel İncelemeler, Nesne Vaka İncelemeleri, Temel Vaka İncelemeleri
Bloomsbury Medieval Studies, uluslararası bir grup bilim insanı tarafından yazılmış, tematik incelemeleri, bölgesel incelemeleri, nesne vaka incelemelerini ve temel vaka incelemelerini birleştiren bir referans çalışmasıdır.
Bridgeman Education

Görüntü ve İçerikleri

KONU BAŞLIĞI: Güzel Sanatlar, Mimarlık
Bridgeman Sanat Kütüphanesi(Bridgeman Art Library )’nin online eğitim kaynağı olan Bridgeman Education; güzel sanatlar, mimari, kültür ve tarih alanlarında dünyanın önde gelen görüntü içeriklerine erişim imkanı sunmaktadır. Bridgeman Education, eğitim ve öğrenim alanında kullanılmak üzere 2 milyondan fazla yüksek çözünürlüğe sahip görüntü içeriğine yasal olarak erişim sağlamaktadır. 
Bridgeman Education içeriğinde;
 • 1,600 adet müze, galeri ve özel koleksiyonlara ait görüntü içeriği
 • 8,000'den fazla coğrafi mekan
 • 30,000 sanatçı
 • 3,000 fresk (yaş sıva üzerine yapılmış duvar resmi)
 • 1800 yağlı boya resmi
 • 32,000 gravür, litograf (tas basması resim)
 • 7,000 el yazması
 • 22,600 seramik
 • 17,000 fotoğraf
 • 11,000 heykel
 • 16,000 mimari görüntüler
 • 18,000 manzara ve topografya görüntüleri
 • 28,000 portre
 • 6,000 tasarım ve şablon
 • 2,100 yontulmamış değerli taş ve takı resimleri
Türkiye’den görüntü içerikleri (Ayasofya Müzesi, Selimiye Cami, Sultanahmet Cami, Anıt mezarlar, Saraylar ve Tapınakların  mimarisi yapısı ve mimari detayları) yer almaktadır.
CNKI Academic Reference

E-kitap & E-dergi

KONU BAŞLIĞI: İktisadi ve İdari Bilimler, Çin Akademik Çalışmaları
Academic Reference, Çin'de yayımlanan İngilizce kaynakları içeren, en kapsamlı akademik veritabanıdır. Çinceye hakim olmayan akademisyenlerin Çin'in akademik gelişimini izleyebilmelerini ve tüm yönleriyle toplumsal verilerine erişimini sağlayan bir arama ve keşif platformudur. Dergiler, doktora ve yüksek lisans tezleri, konferans bildirileri, e-kitaplar, yıllıklar ve sözlükleri kapsayan 2,6 milyon İngilizce tam metin makale ve çeşitli disiplinlerden 14 milyon İngilizce özet içerir.
Cochrane Library

Sistematik İnceleme, Deney, Protokol

KONU BAŞLIĞI: Tıp ve Sağlık Bilimleri, Sistematik İnceleme, Deney, Protokol
Cochrane Library, Kanıta Dayalı Tıp alanında yararlanılan zengin bir veri tabanıdır. İçeriğinde Cochrane Clinical Answers (klinik sorular ve cevaplar), PICO araması ve binlerce sistematik inceleme, deney, protokol, Epistemonikos sistematik incelemesi bulunmaktadır.
Embase

E-dergi

KONU BAŞLIĞI: Tıp ve Sağlık Bilimleri, Biyomedikal
Embase, 37 milyondan fazla indeksli kayıt ve 8.500'den fazla indeksli hakemli biyomedikal dergi kapsamıyla ilaçlar ve farmakoloji, tıbbi cihazlar, klinik tıp ve klinik tıpla ilgili temel bilime odaklanan bir biyomedikal veri tabanıdır.
İçeriğinde; 6000'den fazla konferansta indekslenen 3,5 milyondan fazla konferans özeti mevcuttur. MEDLINE'dan ulaşılamayan, güncel olarak indekslenmiş 3000'e yakın dergiye daha erişim sağlamaktadır.
Embase kullanımını tavsiye eden kuruluşlar: Cochrane Training, EU Commision, WHO, European Medicines Agency, JBI.
Essential Science Indicators

Bibliyometrik Analiz

KONU BAŞLIĞI: Araştırma Alanındaki Makalelerin Atıf Sayısı, Araştırma Alanındaki Makaleler İçin Yıllık Tahmini Atıf Oranları, En Çok Atıf Alan Makalelere Göre Harita Görünümü
Yüzlerce disiplinde etkili bireyleri, kurumları, makaleleri, yayınları, ve ülkeleri belirleyin  — bununla birlikte gelecekteki çalışmaları etkileyebilecek yeni araştırma alanları.
İdealonline

Popüler ve Akademik E-dergi

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
İdealonline güncel içerik bilgileri aşağıdaki gibidir;
 • 1.000+ Akademik-Popüler Süreli Yayın
 • 17.000 Arşiv Sayısı
 • 155.000+ Tam Metin Makale

 

InCites Benchmarking & Analytics

Bibliyometrik Analiz

KONU BAŞLIĞI: Araştırma Girdi ve Çıktılarının Ölçümü, Bilimsel Makale ve Dergi, Kurum, Yazar, Bölgelerin Bibliyometrik Karşılaştırmaları
Kurumsal verimlilik analizi, işbirliği etkinliğini izleme, etkili araştırmacıları belirleme, güçlü yönleri gösterme ve fırsat alanlarını keşfetme imkanı sunan platformdur.
Journal Citation Reports

Bibliyometrik Analiz

KONU BAŞLIĞI: Bilimsel Dergi "Q" Değeri Raporları, Bilimsel Dergi Atıf Raporları, Bilimsel Dergi Konu Kategori Raporları, Bilimsel Dergi Dizin Bilgi Raporları
Dergi performans metrikleri dünyanın önde gelen dergilerini değerlendirmek için sistematik, objektif bir yöntem sunar. 
Lexicomp

Klinik İlaç Bilgi Sistemi

KONU BAŞLIĞI: Eczacılık, Tıp ve Sağlık Bilimleri
Lexicomp, kullanıcılara güçlü klinik ilaç bilgileri sağlayan bir içerik setleri ve klinik araçlar topluluğudur. Bu kılavuz, Lexicomp çevrimiçi sürümünün özelliklerini anlamanıza ve gezinmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
MEDLINE Complete

E-dergi

KONU BAŞLIĞI: Tıp,Sağlık ve Yaşam Bilimleri
PubMed veri tabanının dünya üzerindeki en kapsamlı tam metin derlemesi olan MEDLINE® Complete, en önde gelen tıp ve sağlık bilimleri dergilerinin birçoğunu gecikmesiz olarak erişiminize sunarak, tıp fakültelerindeki araştırmacılar için eşsiz bir araştırma deneyimi sunar.
PressReader

Dergi & Gazete & Popüler E-dergi

KONU BAŞLIĞI: Multidisipliner
PressReader, 120 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 7,300’ün üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz güncel bir kaynaktır.
Güncel sayılarının yanında gazetelerin 90 günlük geriye dönük arşivine de erişim* sağlayabilirsiniz.
*Kurum içerisinden bir kez kayıt oluşturduğunuzda, kullanıcı adı ve şifrenizle dilediğiniz yerden PressReader tüm koleksiyonuna erişebilirsiniz.
 
Mobil Cihazınız ile Uzaktan Erişim için izlenecek adımlar;
 • Mobil cihazınıza “PressReader” isimli uygulamayı yükledikten sonra öncelikle kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturunuz. (Uygulama mağazanızdan “PressReader” şeklinde arada boşluk bırakmadan arayarak indirme işlemini gerçekleştiriniz.)
 • Kampüs Wi-Fi ağından internete 1 defa bağlandıktan sonra cihazınız otomatik olarak deneme süresi boyunca yetkilendirilecektir.
 • Yetkilendirme işlemi ile birlikte kampüs dışında da 30 gün boyunca PressReader veri tabanından aktif bir şekilde faydalanabilirsiniz.

 

Primal Pictures 3D Human Anatomy

3 Boyutlu Anatomi Atlası

KONU BAŞLIKLARI: Tıp, Sağlık Bilimleri, Diş Hekimliği
İçeriğinde İnsan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü, tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi, biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili animasyonlar, MR görüntüleri 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı bulunmaktadır.
 • Diseases and Conditions
 • 3D Atlas
 • 3D Real Time
 • Human Anatomy and Physiology
 • Quizzing
 • Learning and Assessment (PALMS)
 • Imaging
 • Clinical Specialitie
Proceedings of The National Academy of Sciences (PNAS)

E-dergi

KONU BAŞLIĞI: Biyoloji, Fizik ve Sosyal Bilimler
Ulusal Bilimler Akademisi'nin (NAS) resmi dergisi olan Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), biyoloji, fizik ve sosyal bilimleri geniş ölçüde kapsayan yüksek etkili bir kaynaktır. Ayrıca PNAS, bilim haberlerini, yorumları, perspektifleri, podcast'leri ve NAS üyelerinin profillerini yayınlamaktadır. PNAS haftalık olarak yayınlanmaktadır ve her gün yeni araştırmalara çevrimiçi olarak erişim imkanı sunmaktadır.
Reaxys + Reaxy Medicinal Chemistry

Klinik İlaç Geliştirme & Referans

KONU BAŞLIĞI: Eczacılık, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Malzeme Bilimi, Farmakokinetik
Reaxys, araştırmacıların ilgili kimya literatürü, geçerli bileşik özellikleri ve deneysel prosedürleri aramaya harcayacakları zamanın yarıya inmesine yardımcı olan son derece sezgisel ve sağlam bir veri tabanıdır.
İçeriğinde; ilaç geliştirme, çevre sağlığı ve güvenliği çalışmaları, malzeme bilimi, hedef ilginlik verileri, kapsamlı farmakokinetik, toksisite ve metabolik profillerle ilaç geliştirmede erken buluş yapmayı desteklemektedir.
Reaxys Medisinal Kimya modülü, Marvin JS ve ChemDraw JS ile çizim yaparak tarama yapabilme, yerel dosyalarınızı Reaxys’e aktarabilme, Query Builder ile komplike araştırma sorguları oluşturabilme imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda 105 patent ofisinden ve 170 IPC sınıfından patentlere erişim linki, patentlere ait istem ve abstraktlar. İngilizce dilinde olmayan tüm patentler için özetlerin, başlıkların ve istemlerin çevirisine erişim ve deneysel prosedürler dahil birçok kritik bilgiye hızlı erişim sağlamaktadır.
The New England Journal of Medicine (NEJM)

E-dergi

KONU BAŞLIĞI: Tıp ve Sağlık Bilimleri
The New England Journal of Medicine (NEJM), dünya genelindeki tıp camiasına, hekimlere ve eğitimcilere kaliteli, hakemlerce denetlenmiş araştırmalar ve interaktif klinik içerikler sunar.
 • Uzmanlık Alanları
 • Acil Tıp
 • Akciğer Hastalıkları/Yoğun Bakım
 • Alerji/İmmünoloji
 • Birinci Basamak Tedavi
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cerrahi
 • Dermatoloji
 • Endokrinoloji
 • Gastroenteroloji
 • Genetik
 • Geriatri/Yaşlılık
 • Hematoloji/Onkoloji
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Kardiyoloji
 • Nefroloji
 • Nöroloji/Nöroşirurji
 • Pediyatri 
 • Psikiyatri
 • Romatoloji
The Royal Marsden Manual of Clinical Nursing Procedures

Klinik Prosedür

KONU BAŞLIĞI: Hemşirelik, Klinik Hemşirelik
Royal Marsden Hastanesi Klinik Hemşirelik Prosedürleri El Kitabı, hemşirelerin güvenebilecekleri bir kaynaktan uygulamayla ilgili en son araştırmalara hızlı ve kolay bir şekilde erişmelerini sağlayan bir araçtır. Klinik hemşire uzmanları, hemşirelerin zorlu mesleklerinin gereksinimlerini güvenle karşılamak için ihtiyaç duydukları klinik kanıtları bu kaynakla bir araya getirdi. El yıkamadan kardiyopulmoner resüsitasyona kadar bakımın her yönüyle ilgili 350'den fazla kanıta dayalı klinik prosedür içerir. 
Thomson Reuters EIKON

Eğitim Videoları

KONU BAŞLIĞI: Fiyat Bilgisi, Haber, Rapor, Analiz ve Tahminler (Enerji ve Tarım Piyasaları)
Thomson Reuters EIKON makroekonomik veri tabanı ile anlık piyasa verilerine ulaşabilirsiniz.
 • FX, para, hisse, tahvil,
 • Metal, enerji ve tarım piyasaları ile ilgili eşzamanlı ve geçmişe dönük fiyat bilgisi,
 • Haber, rapor, analiz ve tahminler yer almaktadır.
UpToDate

Kanıta Dayalı Klinik Referans

KONU BAŞLIĞI: Tıp, Sağlık Bilimleri
Klinik karar destek veritabanıdır. Kampüs dışı erişim ve hesap oluşturmak için kılavuzda yer alan adımları takip edebilirsiniz.