KÜTÜPHANE

Sıkça Sorulan Sorular

CEVAP: Üniversitemiz öğrencileri ve personeli kütüphanenin doğal üyesidir. Kütüphane içinde kaynaklarımızdan veya kampüs dışı erişim olanaklarımızdan serbestçe yararlanabilirsiniz. Yayınları ödünç almak için İstinye Üniversitesi kimlik kartınızı ibraz etmeniz yeterlidir.

CEVAP: Araştırma yaparken bir sorun yaşamanız halinde kütüphane girişinde bulunan bankoya başvurabilir, uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Herhangi bir sorununuz için kutuphane@istinye.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

CEVAP: Akademik dergilere çoğunlukla elektronik olarak erişim sağlanabilmektedir. Kütüphanemiz bu elektronik dergilere ulaşılması için çeşitli araçlar sunmaktadır. Anasayfamızda bulunan çoklu arama alanında "Tüm Kaynaklarda Ara" seçeneğine yazacağınız anahtar kelimeler ile mevcut veri tabanlarında arama yapabilirsiniz. Veri tabanlarını incelemek için tıklayınız.

CEVAP: Kütüphane kataloğunda tarama yapabilir veya anasayfamızda yer alan "Katalog Tarama" sekmesine arama parametrenizi yazıp arayabilirsiniz.

CEVAP: Üniversitemize mensup olan tüm kullanıcılar kütüphanemizden ödünç sistemiyle yararlanabilirler.

Ödünç sayıları mensubiyet durumuna göre farklılık göstermektedir.

  • Akademik ve İdari Personel: 30 gün süre ile 10 kitap,
  • Ön Lisans ve Lisans Öğrencileri: 15 gün süre ile 3 kitap,
  • Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri: 30 gün süre ile 5 kitap ödünç alabilirler.
  • DSÜ Akademisyen: Ödünç kitap alamamaktadır.

CEVAP: Kullanıcılar sadece kendi kimlik kartlarıyla işlem yapabilirler, bir başkası adına işlem yapılamaz. Üniversite kimlik kartı yanında bulunmayan kişiler kütüphane materyallerini ödünç alamazlar.

CEVAP: Süreli yayınlar ödünç verilemez, sadece kütüphane içinde kullanılabilirler.

CEVAP: Ödünç almış olduğunuz kitap bir başkası tarafından ayırtılmamışsa 1 kez uzatabilirsiniz. Süre uzatmak için kütüphane hesabınıza giriş yapmalısınız. Kütüphane hesabınıza erişmek için tıklayınız.

CEVAP: Bir kitabı kendi adınıza ayırtılmasını istiyorsanız yine "Kütüphane Hesabımalanından giriş yaptıktan sonra istediğiniz kitabın detay bilgisine girdikten sonra "Ayırt" butonuna basmanız yeterlidir.

ayirt

Ayırttığınız kaynak/lar kütüphanemize geldiğinde e-postanıza bilgilendirme maili gelmektedir. Ayırtmış olduğunuz yayın, 3 (üç) gün ayırtma rafında bekletilir. 3 (üç) gün içinde ödünç alınmadığı takdirde kütüphane rafına kaldırılır.

CEVAP: Basılı ve elektronik (kitap, e-kitap ve süreli) yayınlardan, multimedya (DVD) ve sesli kitaplardan oluşmaktadır.

CEVAP: İstinye Üniversitesi Kütüphane Koleksiyonu, Kongre Kütüphanesi (LC) ve National Library of Medicine (NLM) sınıflama sistemine göre düzenlenmiştir.

CEVAP: Sözlük, atlas, ansiklopedi, almanaklar referans kaynaklardır. Ödünç verilemeyen yayınlardır ve kütüphane içerisinde kullanılır.

CEVAP: Kütüphane içinde bulunan eşyalar üniversitemizin danışma görevlilerine teslim edilir.

CEVAP: Gecikmiş materyallere uygulanan günlük cezalar, materyallerin zamanında iade edilmesini veya yenilenmesini güvence altına almayı hedefler. Böylece aynı kaynaktan daha fazla kullanıcının yararlanması sağlanır. Her kitap için günlük 1 TL ceza uygulanmaktadır.

NAKİT: Hafta içi mesai saatleri içerisinde kütüphaneden aldığınız borç fişi ile Muhaberat birimine nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. Ödediğiniz gecikme bedelinin makbuzunu kütüphaneye getirmeniz gerekmektedir. Ödediğinize dair makbuzu getirmediğiniz taktirde gecikme bedeliniz kütüphane hesabınızdan silinmemektedir.

HAVALE / EFT: Aşağıdaki hesap bilgilerine havale/EFT işlemi yaparak kitap geciktirme tutarınızı ödeyebilirsiniz.

Açıklama kısmına : Ad-Soyad, Öğrenci No ve "Kütüphane Gecikme Bedeli" yazılması gerekmektedir.
Fibabanka
Alıcı: İSÜ TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME İNOVASYON VE DANIŞMANLIK A. Ş.
IBAN: TR37 0010 3000 0000 0034 0306 56

Dekontunuzu kutuphane@istinye.edu.tr adresine göndermeyi unutmayınız. Göndermediğiniz taktirde gecikme bedeliniz kütüphane hesabınızdan silinmemektedir.

CEVAP: Kütüphane materyalinin kaybedilmesi veya hasara uğraması halinde kullanıcı bunu kütüphaneye bildirmekle sorumludur. Her kayıp ve hasarlı materyal kutuphane@istinye.edu.tr adresine bildirmelidirler. Kaybedilen kitap için yayının aynısı veya güncel baskısı kullanıcıdan talep edilir.

CEVAP: Kütüphanede kısmi zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler detaylı bir özgeçmiş (CV) örneği ile Öğrenci Merkezi’ne (ÖMER) veya kutuphane@istinye.edu.tr e-posta adresine bireysel başvurabilirler.

CEVAP: Elektronik dergi ve veri tabanlarına kampüs dışından erişim için VETİS üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Kampüs dışı erişim, veri tabanı servisleri ve elektronik dergilere erişim ile ilgili sorunlarınızı kutuphane@istinye.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

CEVAP: Çalışma saatleri "Genel Bilgiler" sayfasında güncellenmektedir.