KÜTÜPHANE

Sıkça Sorulan Sorular

CEVAP: Üniversitemiz öğrencileri ve personeli kütüphanenin doğal üyesidir. Kütüphane içinde kaynaklarımızdan serbestçe yararlanabilirsiniz. Yayınları ödünç almak için, İstinye Üniversitesi kimlik kartınızla üyeliğinizi aktive etmeniz yeterlidir.

CEVAP: Araştırma yaparken bir sorun yaşamanız halinde, kütüphane girişinde bulunan Danışma Masası’na başvurabilir, uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Eğer Kütüphanede değilseniz topkapikutuphane@istinye.edu.tre-posta adresine mail atabilirsiniz.

CEVAP: Akademik dergilere çoğunlukla elektronik olarak erişim sağlanabilmektedir. Kütüphanemiz, bu elektronik dergilere ulaşılması için çeşitli araçlar sunmaktadır. Dergi makalelerine konuya özel dergi veritabanlarından buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP: Buradaki linkten kütüphane kataloğunda tarama yapabilirsiniz.

CEVAP: Kütüphanede bulunan basılı kaynaklarda tarama yapmak için buradan ilgili linki kullanabilirsiniz. Arama kriterinizi belirledikten sonra, eser adı, yazar adı, ISBN vs. ile kütüphane kataloğunu tarayabilirsiniz.

CEVAP: Üniversitemize mensup olan kullanıcılar kütüphanemizden ödünç sistemiyle yararlanabilirler.

CEVAP: Üniversitemize mensup olanların ödünç sayıları, mensubiyet durumuna göre farklılık göstermektedir. 
Akademik ve İdari Personel: 30 gün süre ile 10 kitap, 
Ön Lisans, Lisans Öğrencileri: 15 gün süre ile 3 kitap, 
Yüksek Lisans Öğrencileri: 30 gün süre ile 5 kitap ödünç alabilirler.

CEVAP: Kullanıcılar sadece kendi kimlik kartlarıyla işlem yapabilirler, bir başkası adına işlem yapılamaz.

CEVAP: Kitapların sırtlarına konu etiketleri yapıştırılmaktadır. Bu numaralar Library of Congress (LC) ve National Library of Medicine (NLM) sınıflama sistemine göre verilmektedir. Her numara bir konuyu karşılamaktadır.

CEVAP: Üniversite kimlik kartı yanında bulunmayan kişiler kütüphane materyallerini ödünç alamazlar.

CEVAP: Süreli yayınlar ödünç verilemez, sadece kütüphane içinde kullanılabilirler.

CEVAP: Ödünç almış olduğunuz kitap bir başkası tarafından ayırtılmamışsa 1 kez uzatabilirsiniz.

CEVAP: İnternet üzerinden uzatma işlemi yapmak, üzerinizdeki yayınları görmek için linki üzerinden oturum aç kısmından uzatma işlemi yapabilirsiniz. Üye kodu alanına öğrenci numaranızı, akademik ve idari personel ise TC kimlik numaralarını yazmaları gerekmektedir.

CEVAP: Kütüphane Hesabım linki üzerinden oturum açarak aramalar bölümünden istediğiniz kaynağı aratmalısınız. İstediğiniz kaynağın sağ alt kısmında ayırtma butonunu seçerek ayırtma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz ve ayırttığınız kaynak kütüphanemize geldiğinde e-postanıza bilgilendirme maili gelmektedir. Ayırtmış olduğunuz yayın, 3 (üç) gün ayırtma rafında bekletilir. 3 (üç) gün içinde ödünç alınmadığı taktirde kütüphane rafına kaldırılır.

CEVAP: Basılı ve elektronik (kitap, e-kitap ve süreli) yayınlardan oluşmaktadır.

CEVAP: İstinye Üniversitesi Kütüphane Koleksiyonu, Kongre Kütüphanesi (LC) ve National Library of Medicine (NLM) sınıflama sistemine göre düzenlenmiştir.

CEVAP: Sözlük, atlas, ansiklopedi, almanaklar referans kaynaklardır. Ödünç verilemeyen yayınlardır ve kütüphane içerisinde kullanılır.

CEVAP: Kütüphane içinde bulunan eşyalar üniversitemizin danışma görevlilerine teslim edilir.

CEVAP: Her kitap için günlük 1 TL ceza uygulanmaktadır.

CEVAP: Gecikmiş materyallere uygulanan günlük cezalar, materyallerin zamanında iade edilmesini veya yenilenmesini güvence altına almayı hedefler. Böylece aynı kaynaktan daha fazla kullanıcının yararlanması sağlanır.

CEVAP: Hafta içi mesai saatleri içerisinde (08.00-17.30) kütüphaneden aldığınız borç fişi ile -3. katta Muhaberat biriminden Onur Zencir'e nakit  olarak ödeme yapabilirsiniz. Ödediğiniz gecikme bedelinin makbuzunu kütüphaneye getirmeniz gerekmektedir. Ödediğinize dair makbuzu getirmediğiniz taktirde gecikme bedeliniz kütüphane otomasyon programından silinmemektedir.

Ayrıca aşağıdaki hesap bilgilerine havale/EFT işlemi yaparak ceza tutarınızı ödeyebilirsiniz.

uyari Açıklama kısmına : Ad-Soyad, Öğrenci No ve "Kütüphane Gecikme Bedeli" yazılması gerekmektedir.

DENİZBANK A.Ş. AVRUPA KURUMSAL : 3390

Alıcı: İSÜ TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME İNOVASYON VE DANIŞMANLIK A. Ş. 

Hesap numarası: 14260910-351

IBAN: TR11 0013 4000 0142 6091 0000 02

 

uyari Dekontunuzu topkapikutuphane@istinye.edu.tr adresine göndermeyi unutmayınız.

CEVAP: Kütüphanede kısmi zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler detaylı bir özgeçmiş (CV) örneği ile Öğrenci Merkezi’ne (ÖMER) başvuruda bulunabilir ve detaylı bilgi için topkapikutuphane@istinye.edu.tr e-posta adresine başvurabilirler.

CEVAP: Kütüphane materyalinin kaybedilmesi veya hasara uğraması halinde kullanıcı bunu kütüphaneye bildirmekle sorumludur. Her kayıp ve hasarlı materyal topkapikutuphane@istinye.edu.tr adresine bildirmelidirler. Kaybedilen kitap için yayının aynısı veya güncel baskısı kullanıcıdan talep edilir.

CEVAP: Elektronik dergi ve veritabanlarına kampüs dışından erişim için linkinden kurum e-postanızla kayıt olduktan sonra erişim sağlayabilirsiniz. Kampüs dışı erişim, veritabanı servisleri ve elektronik dergilere erişim ile ilgili sorunlarınızı topkapikutuphane@istinye.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

CEVAP: 

Hafta içi: 08:00-22:00 
Cumartesi: 09:00-17:30

CEVAP: 
Kütüphanemiz akademik tatillerde;
Pazartesi-Cuma: 08:00-17:30
Hafta sonları: Kapalı.
Kütüphanemiz resmi tatillerde kapalıdır.